Jak dbać o okulary? Czyszczenie okularów, konserwacja, zakładanie

Okulary korekcyjne są bardzo ważne dla zdrowia naszych oczu. Odpowiednio dobrane przez okulistę lub optometrystę pozwalają skutecznie korygować wadę wzroku. Trzeba jednak pamiętać, że aby okulary służyły naprawdę długo trzeba o nie właściwie dbać. Jak to robić? O czym pamiętać?

Jak czyścić okulary prawidłowo?

Czyszczenie powierzchni okularów ważne jest nie tylko ze względów estetycznych. Od czystości soczewki zależy jakość widzenia. Plamy, zabrudzenia czy też odciski palców to problemy, które można dość łatwo usunąć, co zdecydowanie poprawia jakość widzenia. Warto wiedzieć, że właściwie czyszczenie okularów pozwala wydłużyć żywotność soczewek.

Noszenie okularów wiąże się z pewnymi trudnościami, do których z biegiem czasu można się przyzwyczaić. Wie o tym każdy, kto choć jedną zimę męczył się z zaparowaną powierzchnią soczewek. Do tego trzeba przywyknąć, tak samo jak trzeba nauczyć się jak prawidłowo czyścić okulary.

Bardzo często do czyszczenia soczewek wykorzystywane jest to, co akurat „mamy pod ręką”. Często jest to fragment odzieży, co delikatnie mówiąc nie jest dobrym pomysłem. Podobnie, jak używanie chusteczek higienicznych. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – materiały te nie tylko nie zapewnią odpowiedniej czystości, ale w konsekwencji prowadzić mogą do powstawania mikro zarysowań. W ostateczności skorzystać można z chusteczek z mikrofibry, jednak rozwiązanie to nie zawsze będzie wystarczająco skuteczne.

Najlepszym rozwiązaniem na czyste soczewki jest czyszczenie ich na mokro. W zasadzie – wystarczy przemyć szkła bieżącą wodą, choć niektórzy polecają wykorzystywanie np. płynu do mycia naczyń. Jednak zdecydowanie lepiej sprawdzą się specjalne płyny i akcesoria. Stosując je do czyszczenia okularów mamy pewność, że powierzchnia będzie nie tylko czysta, ale przede wszystkim, że nie narażamy naszych szkieł na uszkodzenie.

Czy do czyszczenia okularów potrzebne są specjalne akcesoria?

Korzystanie z dedykowanych produktów ma jeszcze jedną, dodatkową zaletę. Niestety, ale ciepłej wody nie mamy zawsze przy sobie. Dodatkowo nadmiar wody również nie jest korzystny. Zatem pojawia się problem jak dbać o okulary będąc np. poza domem? Najlepiej jest czyścić okulary wyłącznie specjalnymi środkami, szczególnie, że są one dostępne w wygodnych do użycia formach. Warto już na samym początku okularowej przygody wykształcić sobie dobre nawyki.

Szybkie czyszczenie możliwe jest np. dzięki specjalnym nawilżonym chusteczkom, przygotowanym specjalnie z myślą o wyjątkowych potrzebach szkieł okularowych. Dużą zaletą takich chusteczek jest to, że są praktyczne, wygodne i można mieć je zawsze przy sobie. Są one nawilżone substancjami, które nie zawierają środków chemicznych, które mogłyby niekorzystnie wpływać na szkła. Korzystając ze specjalnych ściereczek trzeba czynności higieniczne wokół okularów wykonywać ostrożnie, aby przez przypadek nie uszkodzić dość delikatnej konstrukcji. Pod kontrolą powinien pozostać nacisk wywierany na szkło, aby przez przypadek nie „usunąć” soczewki z oprawki.

Konserwacja i przechowywanie

O okulary dbać należy nie tylko podczas ich noszenia. Aby zachowały doskonałą kondycję na długie lata nie można zapominać o właściwym przechowywaniu. Pozostawione w różnych miejscach bardzo łatwo mogą się uszkodzić. Wystarczy chwila nieuwagi, a oprawki, zauszniki czy nawet szkła mogą ulec zniszczeniu. Dlatego dobrym rozwiązaniem, nie tylko ze względów higienicznych i dbania o czystość jest wykształcenie nawyku przechowywania okularów wyłącznie w specjalnie do tego przygotowanych etui. Prawidłowe przechowywanie okularów, a także dokładne czyszczenie mają zdecydowany wpływ na ich żywotność i doskonałą kondycję. Jeśli musisz odłożyć okulary, a nie masz przy sobie adekwatnego futerału, pamiętaj, aby odkładać je szkłami do góry, aby nie uległy porysowaniu. Warto też zwrócić uwagę na temperaturę w miejscu, w którym odkładamy okulary – zarówno skrajnie niskie, jak i wysokie temperatury, nie służą okularom.

Najczęściej kupując okulary w salonie optycznym dostajemy do nich od razu oryginalny futerał, jednak gdyby uległ on zniszczeniu czy zagubieniu – warto jak najszybciej znaleźć i kupić nowy. Gwarancją najlepszej ochrony jest solidny futerał, w twardym etui chronione są nie tylko soczewki, ale i całe okulary.

Zakładanie okularów

Do czyszczenia szkieł i właściwego przechowywania okularów trzeba przykładać się od początku. Decydując się na zakup w salonie, z całą pewnością uzyskamy instrukcję, jak prawidłowo czyścić okulary i soczewki, aby jak najdłużej cieszyć się ich doskonałą kondycją. Wybór preparatów z neutralnym pH czy mycie powierzchni letnią wodą wpływają dobrze na soczewki. Okularów nie można zakładać dotykając palcami soczewek, gdyż pozostawiają one ślady na ich powierzchni. Przy zakładaniu okularów (przy ściąganiu także) trzeba pamiętać, żeby robić to dwiema rękami, aby ich nie wykrzywić.

Ci, którzy chcieliby uzyskać profesjonalne wsparcie zarówno w doborze okularów, jak i uzyskać informacje o właściwej konserwacji polecić możemy naszych specjalistów, pracujących w Ziko Optyk Katowice, Ziko Optyk Kraków ul. Grażyny 4, Ziko Optyk Kraków ul. Beskidzka 30A/3, Ziko Optyk Kraków ul. Czerwone Maki 33.