Jedni kochają okulary, są dopełnieniem ich stylu, a inni noszenie ich traktują jak przykry obowiązek. Na szczęście prawidłowo dobrane okulary, mogą być nie tylko sposobem na poprawę wzroku, ale także świetnym dodatkiem.
Ważne jest, aby okulary spełniały wszystkie wymagania dotyczące wzorowej jakości widzenia, a także by pasowały do naszego stylu, urody i kształtu twarzy. Okulary to dodatek, który towarzyszy nam każdego dnia, nawet jeśli nie masz problemów ze wzrokiem, to latem stale powinny towarzyszyć Ci okulary przeciwsłoneczne, by chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Warto więc zastosować się do kilku wskazówek stylistów i dobrać idealne okulary.
Jeśli stoisz przed takim wyborem, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Podpowiemy jakie cechy charakterystyczne twarzy wziąć pod uwagę, by znaleźć tę jedną, jedyną parę, która będzie towarzyszyć Ci przez lata.
Określ swój kształt twarzy
Poszukiwania idealnych oprawek warto zacząć od określenia kształtu twarzy. Zaczesz lub odgarnij włosy na gładko do tyłu i stań przed lustrem. Dokładnie się sobie przyjrzyj.
Jeśli nie potrafisz określić jej kształtu, pomocna może okazać się tzw. „metoda szminki”. Weź szminkę, pomadkę do ust czy kredkę do oczu i obrysuj na lustrze kontur swojej twarzy. Następnie przyjrzyj się konturom i sprawdź który kształt przypomina najbardziej.
Wyróżniamy następujące kształty twarzy:
- kwadratowa,
- prostokątna/podłużna,
- okrągła,
- owalna,
- trójkątna/w kształcie serca.
Dobór okularów do kształtu twarzy jest ważny, ale to jeszcze nie wszystko. Stanowi jednak dobry początek przy wyborze znakomitego modelu.
Twarz kwadratowa – jakie okulary wybrać?
Cechami charakterystycznymi kwadratowej twarzy są wyraziste rysy czy szerokie czoło. Szczęka i czoło są podobnej szerokości, ma mocno zarysowane kości policzkowe i linię szczęki. Zazwyczaj też wysokość i szerokość twarzy jest zbliżona.
W przypadku twarzy kwadratowej ważne jest, by optycznie ją wydłużyć i zaokrąglić. Dobrym wyborem będą zaokrąglone oprawki, które złagodzą wyraziste rysy i dodadzą okrągłych kształtów. Unikaj kanciastych oprawek o mocno geometrycznych kształtach, postaw na okulary okrągłe, owalne lub w kocim kształcie. Znakomite będą także oprawki z ciemniejszą górą, na linii brwi i jaśniejszym dołem.
Twarz prostokątna lub podłużna
Jest to połączenie twarzy kwadratowej z twarzą owalną. Cechami wyróżniającymi ją spośród obu tych kształtów może być stosunkowo wysokie czoło i prosta linia włosów. Twarz tego typu jest nieco dłuższa od kwadratowej.
W przypadku prostokątnej twarzy, należy optycznie poszerzyć linię kości policzkowych, załagodzić ostre rysy twarzy i jednocześnie nieco ją skrócić.
Przy tego typu twarzy postaw na okulary w owalnym lub okrągłym kształcie. Rozmiarem mogą wychodzić także poza krawędź twarzy, dzięki temu złagodzą jej ostre rysy. W tym przypadku świetnie mogą się też sprawdzić okulary typu aviator (inaczej pilotki), które są hitem od kilku sezonów, szczególnie wśród okularów przeciwsłonecznych.
Twarz okrągła
Okrągłą twarz wyróżniają pełne policzki i łagodne linie twarzy. Charakteryzuje ją także niskie czoło i mocno zaokrąglona broda. Ma zbliżoną proporcję między szerokością i długością. Najszerszym punktem twarzy są kości policzkowe.
W przypadku tego typu twarzy należy dobrać okulary, które optycznie ją wydłużą i wysmuklą. Najlepiej sprawdzą się kwadratowe lub prostokątne szkła, o mocnych i wyrazistych liniach. Będą fenomenalnie kontrastować z delikatnymi rysami okrągłej twarzy, a także dodadzą jej charakteru. Dobrym rozwiązaniem będą też oprawki typu kocie oczy, które uniosą optycznie górną część twarzy. Należy unikać okrągłych oprawek, wąskich i filigranowych modeli, a także ozdobników na zewnętrznych krawędziach, mogą dodatkowo poszerzyć twarz.
Twarz owalna
Owalny kształt twarzy charakteryzuje zaokrąglony, podłużny podbródek, wysokie czoło i szeroka linia kości policzkowych. To właściwe proporcje, więc zmiana proporcji nie będzie konieczna.
Jeśli posiadasz owalny kształt twarzy, to masz dużo szczęścia. Wybór idealnego modelu oprawek dla tego kształtu uważa się za najłatwiejszy. Uważa się, że do tego typu twarzy pasują niemal wszystkie modele oprawek, dlatego warto eksperymentować i wybrać rewelacyjne okulary dla siebie.
Należy zwrócić uwagę, by oprawki nie wychodziły poza obrys twarzy, a także żeby nie były węższe niż najszersze miejsce na twarzy. Dzięki temu właściwe proporcje zostaną zachowane i nie zaburzy to naturalnego balansu.
Twarz trójkątna lub w kształcie serca
Twarz trójkątną charakteryzują wyraziste rysy, szerokie czoło, które stanowi najszerszą część, uwydatnione kości policzkowe, a także wąski, lekko zaostrzony, mały podbródek.
Twarz trójkątna wymaga oprawek, które złagodzą ostre rysy. Należy dobrać okulary w taki sposób, aby zbalansować różnice w szerokości. W tym przypadku idealnie sprawdzą się okrągłe oprawki, o zaokrąglonych kształtach, szczególnie w dolnej krawędzi, okulary owalne czy kocie oczy.
Okulary dostosowane do typu urody
Na rynku jest dostępny szeroki wybór okularów. Wykonane są z różnych materiałów, mają różne kolory, kształty oprawek, możemy zdecydować się na szkła korekcyjne bądź tylko okulary przeciwsłoneczne. Ważne jest, żeby dobrze komponowały się także z naszym typem urody. Dzięki temu możemy podkreślić swoją urodę, a okulary będą wspaniałym dodatkiem do codziennej stylizacji.
Włosy blond
Jeśli Twoje włosy są w kolorze ciepłego blondu, z miodowymi lub brązowymi refleksami, warto wybrać oprawki w ciepłych odcieniach. Sprawdzą się praktycznie wszystkie ciepłe kolory, a szczególnie koral, zielenie, czerwienie i beż.
W przypadku chłodnego blondu, czyli w odcieniach popieli czy platyny, warto sięgnąć po okulary o barwie czarnej, szarej, fioletowej, różowej czy chłodnego beżu. Unikaj żółci i złota.
Włosy brązowe
Osoby o włosach kasztanowych, w kolorze ciepłego brązu, będą wspaniale się prezentować w oprawkach w czerwonych barwach, takich jak mahoń czy burgund. Ciekawym wyborem będą także okulary w ciepłych odcieniach brązu, beżu i zieleni.
Włosy o chłodnych odcieniach brązu, czyli tony orzechowe, popielate czy czekoladowe, dobrze skomponują się z oprawkami w kolorze czarnym, różowym lub niebieskim.
Włosy rude
Włosy rude wpadają często w różne tony. Paleta czerwieni jest bardzo bogata i należą do niej odcienie od pomarańczowego, poprzez czerwień, miedź, aż po głęboką czerwień, wpadającą w brąz. Wszystkie te barwy charakteryzują się intensywnością i właśnie takich możemy szukać też okularów. Wspaniały efekt uzyskamy dobierając okulary w kolorze ciemnej zieleni, o głębokich niebieskich tonach, a także czerwienie, pomarańcze, czy nawet bardziej stonowane beże, czy klasyczną czerń.
Włosy czarne
Wśród brunetek króluje kolor intensywnej hebanowej czerni lub kolor z niebieskim połyskiem. Taka barwa włosów perfekcyjnie będzie współgrała z mocnymi kolorami oprawek. Dla podkreślenia wyrazistej fryzury, warto postawić na klasykę. Zjawiskowo będą prezentować się intensywne czerwienie, biel, ale także czerń czy głęboki odcień niebieskiego.
Różne kolory włosów
W przypadku włosów siwych lub białych efektownie będą wyglądać jasne oprawki, w czystych kolorach. Nie jest to jedyna możliwość, równie dobrze mogą sprawdzić się okulary w odcieniach granatu, wiśni czy onyksu.
Jeśli posiadasz włosy w niestandardowym kolorze, to zdecydowanie możesz zaszaleć podczas wyboru okularów. Poleca się dwa rozwiązania- możesz wybrać okulary, które będą kontrastować z kolorem włosów lub dobrać okulary zbliżone barwą do fryzury. Wszystko zależy od tego w jakich tonach czujesz się najlepiej.
Perfekcyjne okulary a kolor oczu
Kolor oczu jest istotnym kryterium doboru okularów. Znakomicie dobrane okulary powinny współgrać z kolorem tęczówki i podkreślać jej głębię, jednak wszystko zależy jaki efekt chcesz uzyskać. Możesz postawić na okulary kontrastowe, lecz uzupełniające się z kolorem oczu, by osiągnąć wyrazisty efekt, który zrobi wrażenie lub zdecydować się na neutralne odcienie i uzyskać delikatny i stonowany wygląd.
Oczy brązowe lub piwne
Wybór okularów w tym przypadku należy zacząć od zwrócenia uwagi czy kolor oczu wpada w złociste tony czy bardziej czekoladowy brąz. Takie szczegóły mają duże znaczenie, zwłaszcza jeśli chcemy osiągnąć pewien kontrast.
Ciemniejsze, brązowe oczy doskonale skomponują się ze złotymi czy pomarańczowymi tonami, a w celu osiągnięcia kontrastowego efektu z granatem lub wojskową zielenią.
Oczy piwne za to fantastycznie będą współgrać z oprawkami w kolorze brązowym, ciemnozielonym, a złociste tony tęczówki zostaną podkreślone fioletem lub burgundem.
Oczy zielone
Chcąc dobrać okulary komponujące się z zieloną tęczówką, postaw na brąz i złoto, kolory ziemi. Natomiast jeśli szukasz koloru, który najlepiej podkreśli barwę tęczówki, zwróć uwagę na fiolet. Dobrym wyborem będą także wszystkie odcienie zieleni, tak, by różniły się delikatnie od barwy tęczówki. Takie rozwiązanie maksymalnie podkreśli Twoje spojrzenie.
Oczy niebieskie
Zakup okularów w niebieskich barwach może okazać się strzałem w dziesiątkę dla niebieskookich. Każdy odcień niebieskiego wyróżni spojrzenie, jednak jeśli chcesz nadać mu więcej głębi sięgnij po ciemniejsze barwy- brąz lub czerń.
Pamiętaj jednak by do ciepłych barw tęczówki dobierać okulary w ciepłych tonach i odwrotnie.
Czy to wszystko?
Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze idealnych okularów. Oprócz kształtu twarzy, koloru włosów i oczu, warto uwzględnić też to, jaką wadę wzroku posiadamy. Przy większej wadzie może się okazać, że cienkie metalowe okulary się nie sprawdzą. Można oczywiście próbować wyszczuplić soczewki, jednak nie zawsze efekt będzie zadowalający.
Najważniejsze, by okulary pasowały do naszego stylu i dobrze komponowały się z naszym gustem. Nawet najlepiej dobrane okulary nie będą wyglądały dobrze, jeśli ich właściciel nie będzie czuł się w nich sobą. Doskonałe okulary powinny więc nie tylko pasować do twojej twarzy, ale także stać się nieodłącznym elementem garderoby, dodać pewności siebie, poprawiać samopoczucie i, co najważniejsze, być niezwykle wygodne. W takim wypadku kształt i kolor jest sprawą drugorzędną, która jedynie ułatwi nam podjęcie decyzji.