Jak zachęcić dziecko do noszenia okularów?

Problemy z nauką u dzieci mogą wynikać z wad wzroku. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiednich okularów. Tylko co zrobić, kiedy nasza pociecha odmawia noszenia szkieł? Poznaj kilka skutecznych sposobów, które sprawią, że dziecku spodobają się okulary.

Trzeba pamiętać, że zalecenie noszenia okularów powinno być traktowane poważnie, choć nasze dziecko może twierdzić, że nie potrzebuje szkieł, bo widzi bez nich bardzo dobrze. Oczywiście, że może nie być w pełni świadome tego, że jego wzrok jest osłabiony. To szczególnie częste w przypadku nadwzroczności, która w połączeniu z elastycznym układem wzrokowym dziecka pozwala mu nadal (pozornie) widzieć ostro. Podobnie krótkowzroczność – może być kompensowana tym, że dzieci zwykle wiele czynności wykonują w bliskim kontakcie, np. rysują czy korzystają z ekranu (tabletu czy smartfona). Jednak zachowajmy czujność – zaniedbywanie korekcji wzroku zwiększa ryzyko znacznego i trwałego pogłębienia wady wzroku twojej pociechy.

Sygnały alarmowe

O tym, że nasze dziecko wymaga noszenia okularów, często dowiadujemy się przypadkiem: podczas kontroli u szkolnej pielęgniarki czy w trakcie bilansu zdrowotnego u pediatry. Dlatego warto zwracać uwagę na zwiastuny pogorszenia wzroku dziecka, by w porę zapobiec dalszym zmianom. Weźmy dziecko na badanie wzroku w sytuacjach, kiedy:

– siedząc w ławce szkolnej dziecko źle widzi napisy na tablicy, więc nie zapisuje notatek lub zapisuje błędnie,

– mruży oczy w trakcie czytania, oglądania telewizji lub treści na smartfonie,

– siada blisko telewizora lub zbliża głowę do ekranu czy kartki w książce,

– często pociera dłonią powieki.

 

Niektóre dzieci źle reagują na informację, że muszą nosić okulary. Wstydzą się ich, obawiają się, że zostaną wyśmiane przez rówieśników, gorzej traktowane. W efekcie celowo „zapominają” szkieł do szkoły, gubią je lub zdejmują od razu po wyjściu z domu. Jak sobie z tym radzić? W jaki sposób przekonać dziecko, że okulary są fajne? Mamy kilka skutecznych rad oraz trików.

Sposoby na okulary 

Elastyczne oprawki – wybiera dziecko

Kluczowy jest wybór atrakcyjnych oprawek. Takich, które podobają się dziecku. Jasne, że ich kształt warto dopasować do typu twarzy, np. okrągłe do kwadratowej, ale w przypadku pierwszych okularów można zrezygnować z rozsądku na rzecz swobody. Niech nasza pociecha ma poczucie sprawczości przy wyborze. Ważne tylko, by oprawki były elastyczne, dopasowane i wygodne. Dla dzieci aktywnych ruchowo polecane są oprawki sportowe z podtrzymującą gumką. Pamiętajmy też, że oprawki wymienia się u dzieci dość często (ze względu na proces rośnięcia), co pozwala na swobodniejszy ich wybór.

Szkła – odporne na aktywność

Zadbajmy, by szkła były na tyle duże, żeby dziecko nie chciało zerkać spoza nich. Wybierzmy też lekki materiał szkieł oraz wersję odporną na parowanie i zarysowania – dziecko będzie miało większą wygodę używania okularów. Dzięki temu łatwiej odczuje komfort patrzenia przez szkła – i jest szansa, że z nich nie zrezygnuje.

Stopniowe zmiany

Okulary to duża zmiana w życiu małego człowieka. Dlatego warto ją wprowadzać stopniowo. Zakładajmy dziecku szkła na kilka minut, np. wtedy, kiedy jest czymś mocno zajęte (telewizja, gra). Umówmy się też na wydłużenie tego czasu. Można również ustalić, że dziecko będzie mogło zdjąć okulary, kiedy uzna to za stosowne, ale nagradzajmy wytrwałość. Prawdopodobnie takie praktyki przyspieszą etap, w którym nasze dziecko zauważy korzystną zmianę swojego widzenia – w okularach.

Bohaterowie w okularach

Sposobem, który pomaga zachęcić do noszenia okularów, jest pokazanie dziecku ważnych (dla niego) osób-okularników. Bohaterowie książek i filmów, jak np. Minionki, Harry Potter – są znani ze swojego odważnego wizerunku ze szkłami na nosie. Zauważmy też, kto z najbliższego otoczenia dziecka (rodzina, przyjaciele) nosi okulary i zwróćmy uwagę, jak naturalnie wygląda. Jeśli my sami nosimy soczewki kontaktowe, wróćmy na jakiś czas do okularów. A jeśli nie jesteśmy okularnikami, możemy pokusić się o sprawienie sobie szkieł zerówek. Dzięki tym zabiegom możemy zachęcić dziecko do oswojenia się z okularami.

Ciekawostka: Z najmłodszymi warto poczytać książki ocieplające temat noszenia okularów, np.: Okularki z serii: Małe katastrofy, autor Ewa Madeyska, książkę Kajtek, uważaj! autorstwa Jennifer Berne, Katarzynka napisana przez Patricka Modiano czy klasyczne i zabawne Okulary Juliana Tuwima.

Kontrola rówieśników

Jeśli dziecko uparcie chowa okulary w plecaku szkolnym – dowiedzmy się, czy nie jest źle traktowane przez swoją grupę rówieśniczą. Okularnicy bywają uważani za słabeuszy czy „kujonów” i zdarza się, że są powodem drwin w klasie oraz wykluczenia ze wspólnych zabaw. Jeśli tak jest – warto porozmawiać o problemie z wychowawcą i psychologiem szkolnym, którzy pomogą nam ustalić strategię wyjścia z sytuacji.

Ważne: Uważajmy także na swoje słowa. Nie nazywajmy lekceważąco osób noszących okulary. To, co mówią rodzice, jest dla dziecka bardzo ważne. Może mieć ono obawy, że noszenie okularów zmieni nastawienie do niego najbliższych mu osób.