Kurza ślepota powoduje trudności z widzeniem zmierzchowym. Niektóre rodzaje kurzej ślepoty są uleczalne, inne niestety nie. Czy można jej skutecznie przeciwdziałać?
Kurza ślepota, inaczej ślepota zmierzchowa, to zaburzenie powodujące problemy z widzeniem w ciemności i w warunkach przyćmionego oświetlenia (np. w niedoświetlonych pomieszczeniach). Do przyczyn tego schorzenia zaliczamy nie tylko czynniki genetyczne, ale i niedobór witamin.
Jakie są przyczyny kurzej ślepoty?
Częstą przyczyną choroby jest zwyrodnienie barwnikowe siatkówki. To schorzenie o podłożu genetycznym. Pierwsze objawy z reguły ujawniają się już w młodości. Oprócz trudności z widzeniem w słabym oświetleniu pojawia się też utrata widzenia obwodowego. Widzenie centralne początkowo jest niezmienione, ale z czasem również się pogarsza.
Przyczyn kurzej ślepoty jest więcej. Zaliczamy do nich niedobór witaminy A, który może doprowadzić do upośledzenia widzenia w ciemności. Obserwuje się wówczas nadmierne rogowacenie spojówki i rogówki, co także ma wpływ na rozwój schorzenia. Ślepota zmierzchowa i związane z nią gorsze widzenie w ciemności może też pojawiać się w wyniku innych chorób oczu, które związane są z uszkodzeniem siatkówki (np. wysoka krótkowzroczność).
Objawy kurzej ślepoty
Głównym objawem kurzej ślepoty są zaburzenia widzenia w warunkach słabego oświetlenia. Słabe widzenie pojawia się głównie po wejściu do ciemnego miejsca, co powoduje trudności w poruszaniu się, a nawet dezorientację. Tego typu symptomy znacznie pogarszają codzienne funkcjonowanie i jakość życia.
Inne objawy kurzej ślepoty to zaburzona ostrość widzenia oraz stopniowe zawężenie pola widzenia. Uważa się, że zwyrodnienia dotyczą wyłącznie rejonów obwodowych na siatkówce oka, jednak z czasem może dojść do zajęcia widzenia centralnego. Przy trudnościach w widzeniu spowodowanych niedoborem witaminy A mogą pojawiać się pewne zmiany na gałce ocznej, w tym przede wszystkim nadmierna suchość, co powoduje podrażnienie oka.
Kurza ślepota a niedobory składników odżywczych
Kurza ślepota może być spowodowana niedoborem witaminy A, ponieważ jest ona istotna dla przemian biochemicznych, które warunkują odbiór wrażeń świetlnych przez pręciki siatkówki. Retinol bierze udział w procesach związanych ze wzrostem i różnicowaniem komórek nabłonka, więc przy deficytach pojawiają się również zaburzenia rogówki. Dodatkowe impulsy nerwowe są ograniczone, jeśli występuje niedobór witaminy A.
Na niedobór witaminy A szczególnie narażone są kobiety w ciąży i dzieci, zwłaszcza w okresie wieku niemowlęcego. Witamina A występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Zawierają ją m.in. podroby (nie powinny ich spożywać kobiety w ciąży), niektóre gatunki ryb, jaja, produkty mleczne. W diecie nie może też zabraknąć warzyw i owoców, takich jak np.: czerwona papryka, marchew, szpinak, sałata, brzoskwinie, śliwki, wiśnie.
Co zrobić w przypadku zaburzeń widzenia po zmroku?
W przypadku jakichkolwiek problemów z zaburzonym widzeniem należy zgłosić się do okulisty i przeprowadzić niezbędne badania, m.in.: badanie dna oka, badanie elektrofizjologiczne, ocena pola widzenia, optyczna koherentna tomografia siatkówki. Kluczowe znaczenie ma możliwie jak najszybsza diagnostyka, aby nie doprowadzić do całkowitej utraty widzenia.
Ślepota zmierzchowa a prowadzenie pojazdów
Prawidłowe widzenie jest niezbędne do bezpiecznego prowadzenia pojazdów. Trudności z widzeniem zmierzchowym mogą zwiększać ryzyko wypadku czy kolizji z powodu zaburzeń w zdolności do wykrywania zagrożeń w ruchu drogowym. Dlatego też osoby ze stwierdzoną ślepotą zmierzchową powinny zachować szczególną ostrożność i dostosować się do zaleceń okulisty.
Dobra wiadomość jest taka, że kurza ślepota może być spowolniona i skorygowana okularowymi soczewkami. Dlatego też tak ważna jest diagnostyka okulistyczna.
Jak leczyć kurzą ślepotę?
W przypadku stwierdzenia ślepoty zmierzchowej należy wdrożyć odpowiednie leczenie. Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, które najczęściej stanowi przyczynę kurzej ślepoty, jest wprawdzie nieuleczalne, jednak u większości pacjentów można skutecznie poprawić jakość widzenia poprzez korekcję okularową. Istotne jest też leczenie chorób współistniejących, takich jak zaćma. U wielu pacjentów wskazana jest też suplementacja witaminy A.
Podsumowanie: objawy, przyczyny, leczenie kurzej ślepoty
Kurza ślepota powoduje zaburzenia widzenia w warunkach słabego oświetlenia i w ciemności. Główną przyczyną jest zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, jednak rozwój tej choroby może nastąpić też przy niedoborze witaminy A. Kurzą ślepotę należy możliwie jak najszybciej zdiagnozować, by móc skutecznie opóźnić jej dalszy rozwój z zastosowaniem odpowiednio dobranej korekcji okularowej.
Zarówno okulary, jak i soczewki kontaktowe dobrane do Twoich potrzeb przez Specjalistów, znajdziesz w salonach Ziko Optyk w Katowicach i Krakowie. Zapraszamy do: