Metody finansowania okularów

Coraz więcej z nas potrzebuje okularów – nie tylko z powodu wrodzonych czy nabytych wad wzroku, ale również do pracy. Nic dziwnego, że rodzaje i warunki dofinansowania okularów budzą duże zainteresowanie. Warto dobrze poznać swoje prawa i warunki przyznawania różnych typów dotacji.

JEŚLI CHODZI O INWESTOWANIE W OCZY, NIE POWINNIŚMY KALKULOWAĆ.

To nie tylko narząd, który pomaga widzieć – to klucz do naszej codzienności, pracy, pasji. Dlatego należy chronić niezastąpiony dar, który umożliwia nam pełne życie i odkrywanie piękna świata. Oszczędzanie na zdrowiu wzroku skutkować może poważnymi konsekwencjami. Ignorowanie objawów, zaniedbywanie regularnych badań czy zakup niskiej jakości okularów lub soczewek kontaktowych, może prowadzić do długotrwałych problemów. Regularne wizyty u okulisty pomagają wykrywać i zapobiegać potencjalnym problemom wcześnie, zanim staną się groźne. Właściwie dobrane okulary lub soczewki kontaktowe przekładają się na komfort widzenia i uniknięcie nieprzyjemnych dolegliwości. Dbanie o odpowiednią ochronę oczu przed słońcem, komputerowym światłem niebieskim i zanieczyszczeniami służy zachowaniu zdrowego wzroku. Chociaż kupno okularów to spory wydatek, istnieje kilka możliwości dofinansowania i inne metody (np. raty), które sprawiają, że jest on mniej obciążający dla domowego budżetu.

METODY DOFINANSOWANIA DO OKULARÓW PRZEZ PRACODAWCĘ.

Aby dowiedzieć się, jak wygląda polityka dofinansowania okularów w firmie, skontaktujmy się z działem kadr lub przełożonym. Kwota dofinansowania zależy od pracodawcy. Zwykle, aby ubiegać się o dofinansowanie okularów, trzeba spełnić kilka warunków:

 • praca przed komputerem przez minimum 4 godziny dziennie,
 • świadczenie pracy na terenie zakładu pracy,
 • dotyczy tylko okularów korekcyjnych,
 • nie trzeba być zatrudnionym na umowieo pracę.

Ile wynosi kwota dofinansowania?

 • Pełna refundacja lub limit kwotowy.

Niektórzy pracodawcy oferują dodatkowe ulgi w zakresie refundacji korekcji wzroku, np. zakup okularów o dodatkowych funkcjach (np. specjalne powłoki do pracy przed komputerem). Niekiedy wysokość dofinansowania uzależniona jest od czasu spędzanego przed monitorem oraz rośnie proporcjonalnie do stażu pracy.

PFRON.

Przysługuje w przypadku posiadania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (z powodu dysfunkcji wzroku). Tu konieczne jest przedstawienie zlecenia na zaopatrzenie, czym zajmuje się lekarz ubezpieczenia zdrowotnego (dofinansowanie wyrobu medycznego). Wniosek musi być potwierdzony w wojewódzkim oddziale NFZ, po czym można już dokonać zakupu nowych okularów.

NA WŁASNEJ DZIAŁALNOŚCI.

W tym przypadku skontaktuj się bezpośrednio z księgowością, która uwzględni rodzaj firmy. Zwykle jednak nie zaleca się wliczania okularów do kosztów prowadzenia firmy, gdyż jest to traktowane jako wydatek o charakterze osobistym. Po zakupie okularów lub soczewek kontaktowych możemy również uzyskać częściowy zwrot kosztów od NFZ, MOPS lub PCPR.

METODY DOFINANSOWANIA DO OKULARÓW

Plan ratalny jest najłatwiejszym sposobem na bezproblemowy i prawie bezbolesny dla portfela zakup okularów. W Ziko Optyk specjaliści pomagają dobrać oprawę oraz soczewki zgodnie z naszymi potrzebami. Do rozłożenia zakupu okularów na raty wystarczy jedynie ustne oświadczenie o dochodach. Pracownicy placówek Ziko Optyk pomagają wypełnić niezbędne dokumenty. Okulary można spłacać na dogodnych warunkach, rozkładając zakup na 3-10 rat 0% (te warunki obowiązują do końca roku). Wiele firm oferuje też dodatkową usługę ubezpieczenia okularów, dzięki której w razie ich zniszczenia lub zgubienia nowe można kupić taniej.

KREDYTOWANIU W ZIKO OPTYK PODLEGAJĄ:

  • kompletne pary okularów (oprawa + 2 soczewki okularowe),
  • oprawy okularowe,
  • soczewki okularowe,
  • soczewki kontaktowe,
  • okulary przeciwsłoneczne,
  • usługi badania wzroku,
  • akcesoria,
  • karty podarunkowe.

Minimalna wartość zakupów objętych kredytowaniem to 100 zł.