Jak dbać o wzrok i skórę wokół oczu?

Odpowiednia pielęgnacja skóry pod oczami powinna nie tylko hamować proces starzenia, ale przede wszystkim musi być przyjazna dla oczu. Na co dzień mamy do czynienia z wieloma szkodliwymi czynnikami, a skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego należy otoczyć ją szczególną troską oraz stosować jedynie bezpieczne i sprawdzone produkty.

Skóra wokół oczu

Mówi się, że skóra wokół oczu jest cienka jak papier. Niestety to prawda, skóra w tej partii twarzy jest praktycznie najcieńsza, jej grubość wynosi około 0,5 mm, podczas gdy w innych miejscach jej grubość waha się między 1,5 a 5 mm.

Charakterystyczne dla skóry wokół oczu jest słaby system podporowy i mała ilość tkanki tłuszczowej, ze względu na niewielką ilość gruczołów łojowych. Nietrudno także o alergie, ponieważ w tym obszarze występuje duże nagromadzenie mastocytów, czyli komórek tucznych, uczestniczących w reakcjach alergicznych i procesach zapalnych. Dużo słabsze jest również krążenie krwi oraz limfy.

Ze względu na mięsień okrężny oka, obszar ten jest w ciągłym ruchu. Jest to najczęściej wykorzystywany element twarzy. W związku z tym oczy często bywają zmęczone nieustannym ruchem.

Delikatna skóra okolic oczu jest słabo nawilżona, bardzo wrażliwa i podatna na alergie. Ciągłe ruchy powiek przyczyniają się do powstawania tzw. kurzych łapek, czyli zmarszczek mimicznych, a zastoje limfatyczne powodują worki pod oczami. Te wszystkie detale sprawiają, że pielęgnacja skóry wokół oczu jest bardzo istotna.

Dobre nawyki pielęgnacyjne

Zdarza się, że nieświadomie popełniamy błędy w codziennej pielęgnacji, tym samym utrwalając złe nawyki. Niewłaściwa pielęgnacja może doprowadzić do rozciągania skóry, podrażnień, łzawienia czy alergii.

Najważniejszym krokiem w pielęgnacji oczu jest dokładny demakijaż. Demakijaż oczu musi być wykonany bardzo starannie, żeby usunąć wszystkie zanieczyszczenia czy pozostałości kosmetyków. To właśnie niedokładne oczyszczanie twarzy może doprowadzić do podrażnienia spojówek i skóry wokół oczu. Ważne jest także, by demakijaż oczu był wykonywany bardzo delikatnie, bez nadmiernego pocierania, ponieważ powoduje to dodatkowe rozciąganie skóry i przyspieszy powstawanie zmarszczek.

Do demakijażu używaj tylko produktów do tego przeznaczonych. Jeśli jesteś alergikiem, pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić skład kosmetyku. Delikatna skóra wokół oczu jest bardzo wrażliwa i nietrudno o reakcje alergiczne.

Kolejnym ważnym elementem jest dobór właściwego preparatu nawilżającego i jego prawidłowe rozprowadzenie. Skóra twarzy i okolicy oczu różni się, dlatego na rynku dostępna jest cała gama produktów przeznaczona specjalnie do pielęgnacji tej okolicy. Wyróżniają się lekką, świetnie rozprowadzającą się konsystencją, dzięki czemu skóra nie jest narażona na nadmierne rozciąganie, a zyskuje idealne nawilżenie, łagodzi podrażnienia, stymuluje syntezę kolagenu oraz wygładza drobne zmarszczki.

Taki kosmetyk należy nanosić na skórę górnej i dolnej powieki, zaczynając od wewnętrznej, a kończąc na zewnętrznej części oka. Ważne, by delikatnie wklepać kosmetyk opuszkami palców i zminimalizować ryzyko rozciągnięcia skóry.

Problemy skóry pod oczami

Podkrążone czy opuchnięte oczy są problemem wielu osób. Mogą mieć wiele przyczyn, a nawet być oznaką choroby. Najczęściej jednak pojawiają się po nieprzespanej nocy. Spowodowane są zmęczeniem, brakiem świeżego powietrza czy dymem papierosowym.

Istotną kwestią, której nie należy ignorować w trosce o oczy i skórę wokół nich jest ochrona przeciwsłoneczna. Każdy z nas powinien posiadać okulary wyposażone w dobre filtry UV. Tak jak nakładamy bogate kremy z filtrem na skórę, równie ważna jest ochrona oczu. Promieniowanie słoneczne może powodować wiele chorób skóry i oczu, a także przyspiesza proces starzenia się. Zablokowanie możliwości dotarcia promieni UV w głąb skóry pozwoli dłużej zachować młody wygląd.

Niestety, prędzej czy później, na skórze wokół oczu pojawiają się także pierwsze zmarszczki. Niezależnie od tego czy dolegliwości mają podłoże genetyczne, powstają w wyniku złych nawyków czy pojawiają się z upływem czasu, warto jak najwcześniej wyrobić sobie nawyk zdrowej pielęgnacji skóry wokół oczu.

Co powinien zawierać odpowiedni kosmetyk?

Jeśli chcesz w bezpieczny sposób poprawić stan skóry i dodać jej blasku, wybieraj kosmetyki sprawdzonych producentów. Delikatne okolice oczu, to nie miejsce na testowanie kosmetyków z podejrzanych źródeł. Mogą wywołać wiele nieprzyjemnych problemów z oczami, a te mamy przecież tylko jedne.

Nawilżanie i odżywienie

Szukając kremu, który intensywnie nawilży skórę wokół oczu, zwróć uwagę na zawartość takich składników jak kwas hialuronowy, masło shea, witamina E czy olej arganowy, kokosowy lub z pestek winogron, a także mocno odżywcze: olej jojoba, makadamia czy awokado. Bogaty krem z tymi składnikami dostarczy głębokiego nawilżenia i odżywczych substancji wrażliwej skórze, a także opóźnia powstawanie zmarszczek mimicznych.

Działanie przeciwzmarszczkowe

Oprócz silnie nawilżających substancji, takich jak na przykład kwas hialuronowy, szukaj kosmetyków, których receptury zawierają peptydy, koenzym Q10 witaminę A czy retinol. To silne substancje, które działają przeciwzmarszczkowo, zwiększają gęstość i napięcie skóry w okolicach oczu.

Taki kosmetyk wyraźnie poprawia wygląd skóry, przyspiesza proces regeneracji naskórka, sprawia, że drobne zmarszczki są mniej widoczne, wygładza i poprawia jędrność skóry. Proces starzenia się skóry nie zostanie zatrzymany, ale odpowiednia pielęgnacja skóry pod oczami pozwoli na jego znaczne spowolnienie.

Zmniejszenie cieni i obrzęków

W tym przypadku warto stosować kosmetyki z witaminą C, której głównym zadaniem jest rozjaśnianie przebarwień, witaminę K, uszczelniającą naczynia krwionośne, a także pobudzającą kofeinę, która poprawia mikrokrążenie skóry. Świetny dla okolicy oka będzie też świetlik lekarski, który łagodzi podrażnienia, a także alantoina i D-pantenol.

Delikatny masaż tych okolic także może pomóc w redukcji obrzęków. Kosmetyki z zieloną herbatą czy dodatkiem bluszczu również znakomicie redukują obrzęki pod oczami.

 

Kosmetyki przeznaczone dla skóry wokół oczu są istotnym elementem w pielęgnacji twarzy. Nie należy pomijać ich w codziennej rutynie pielęgnacyjnej, ale należy korzystać z nich z głową, mając na uwadze wrażliwość tego obszaru.

Bezpieczna pielęgnacja skóry wokół oczu jest także niezwykle ważna dla osób noszących szkła kontaktowe, by dodatkowo nie powodować podrażnień. Odpowiednio dobrana pielęgnacja pomoże dłużej zachować młody wygląd, a także zadba o delikatną skórę wokół oczu oraz wzrok.