POMAGAMY UKRAINIE! Podejmowane inicjatywy wsparcia

W ostatnich dniach świat po raz kolejny stanął na głowie. Agresja Rosji skierowana w kierunku demokratycznej Ukrainy, bombardowanie miast i zabijanie niewinnych ludzi uświadomiły nam jak ważna jest solidarność i niesienie pomocy dla kraju ogarniętego wojną.

Wielokrotnie pokazaliśmy, że nasz naród potrafi się jednoczyć i pomagać. A wsparcie może mieć różny wymiar od tego symbolicznego po realne działania zarówno takie, w którym pomagamy konkretnej osobie, jak i te, w których wspieramy organizacje niosące pomoc tam, gdzie jest najbardziej potrzebna.

W sytuacji, w której znalazła się Ukraina nikt nie może pozostać obojętny. Dlatego również my w Ziko zaangażowaliśmy się w realne działania pomocowe.

Pierwszym z nich było otoczenie wsparciem naszych pracowników pochodzących z Ukrainy.

W odpowiedzi na pytania i sugestie naszych Pacjentów, którzy chcą mieć pewność, że robiąc zakupy w naszych placówkach nie będą wspierać kraju agresora podjęliśmy również niezwłocznie decyzję o wycofaniu ze sprzedaży produktów oznaczonych kodem EAN wskazującym na kraj pochodzenia Rosję.

Uruchomiliśmy również szereg działań mających na celu wsparcie naszych sąsiadów zza wschodniej granicy oraz uchodźców przybywających do naszego kraju.

W pierwszym momencie najważniejsze jest działanie. Ponieważ pytacie nas w jaki sposób pomagamy i jak możecie przyłączyć się do pomocy będziemy informować Was na bieżąco o wszystkich podejmowanych inicjatywach wsparcia.

 


Ziko Dermo dołącza do akcji wsparcia organizowanej przez Fundację Ziko dla Zdrowia i Polską Misję Medyczną, której celem jest zebranie środków na budowę szpitala polowego w Ukrainie.

4-8 marca 2022

Od każdego sprzedanego produktu, zarówno w drogeriach stacjonarnych Ziko Dermo jak i w drogerii internetowej zikodermo.pl, Ziko Dermo przekaże 2 zł na akcję organizowaną przez Fundację Ziko dla Zdrowia wspierającą Polską Misję Medyczną w pozyskaniu środków na budowę szpitala polowego w Ukrainie.

 


Polska Misja Medyczna w obliczu skali kryzysu humanitarnego w Ukrainie regularnie wysyła zaopatrzenie do działających tam szpitali, a jej współpracownicy i wolontariusze służą na miejscu organizując pomoc medyczną dla potrzebujących.

Najbliższym bardzo ważnym zadaniem do realizacji, na którym skupia się PMM jest otworzenie szpitala polowego. Szacuje się, że na ten cel potrzebne jest około 300 000 złotych – działanie zakłada zakup namiotów i mebli polowych, jak również wyposażenie placówki w podstawowy sprzęt, leki i wyroby medyczne. – Szpital polowy pozwoli nam działać w sytuacjach nagłych i odpowiedzieć na trwający kryzys ukraiński. To też jedno z najważniejszych narzędzi niesienia wsparcia medycznego, z jakich będziemy mogli korzystać w przyszłości i angażować się w specjalistyczną pomoc w sytuacji innych konfliktów – mówi Ewa Piekarska-Dymus, prezes zarządu Polskiej Misji Medycznej.

Fundacja Ziko dla Zdrowia przekazała już 200 000 złotych na otwarcie szpitala polowego w Ukrainie. Zachęcamy i apelujemy, aby każdy, na miarę swoich możliwości, wsparł razem z Fundacją Ziko dla Zdrowia ten cel darowizną finansową.

Darowizny można wpłacać na konto Fundacji Ziko dla Zdrowia: BNP Paribas Bank Polska SA: 52 1750 1048 0000 0000 3369 2487.
W tytule przelewu wpisz hasło: DAROWIZNA SZPITAL POLOWY.

Każde, nawet najmniejsze wsparcie jest dla nas ważne! Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami uda nam się zorganizować działalność szpitala polowego na Ukrainie. Wszystkim którzy przekażą środki na ten cel z góry serdecznie dziękujemy!

 

Aktualizacja: 23.03.2022

351 641,97 ZŁOTYCH NA POWSTANIE SZPITALA POLOWEGO W UKRAINIE

Fundacja Ziko dla Zdrowia przekazała darowiznę na powstanie szpitala polowego w Ukrainie. Pieniądze trafiły do Polskiej Misji Medycznej – organizacji humanitarnej, która planuje otwarcie i prowadzenie takiej placówki pod Lwowem.

 Konflikt wojenny  w Ukrainie spowodował, że szerokie rzesze polskich organizacji, instytucji i osób prywatnych ruszyły z pomocą osobom potrzebującym zza wschodniej granicy. W tym gronie znalazła się również Fundacja Ziko dla Zdrowia, która uruchomiła szereg inicjatyw pomocowych dla Ukrainy.

Pierwszą z nich było przeznaczenie przez Zarząd Fundacji 200 000 złotych na powstanie szpitala polowego Polskiej Misji Medycznej. Przy okazji decyzji o tej darowiźnie Fundacja zaapelowała również do innych podmiotów o wsparcie budowy szpitala. Na apel w pierwszej kolejności odpowiedzieli pracownicy Ziko oraz przedsiębiorcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Przedsiębiorców Miasta Krakowa „Biznes Klub”. Do akcji zbiórki środków na szpital polowy dołączyli również klienci drogerii Ziko Dermo, którzy wzięli udział w charytatywnej akcji sprzedażowej. Ale wśród grona darczyńców na rzecz szpitala znalazło się również kilkadziesiąt osób, które w żaden sposób nie były dotąd związane z Fundacją Ziko dla Zdrowia. Razem  na powstanie szpitala polowego udało się zebrać i przekazać 351 641,97 złotych.

– Nasza Fundacja działa w obszarze zdrowia, dlatego naturalnym kierunkiem działań na rzecz Ukrainy było wsparcie powstania szpitala polowego. Cieszymy się, że do akcji zbiórki środków na budowę szpitala polowego dołączyło tak wiele firm i osób, bardzo dziękujemy za to wsparcie – mówi Jan Zając, prezes zarządu Fundacji Ziko dla Zdrowia.

Placówka prowadzona przez Polską Misję Medyczną będzie się składać z kilku namiotów. Bazę szpitala stanowić będzie wjazd dla ambulansu oraz namiot w którym odbywać się będzie ocena stanu zdrowia pacjenta. Kolejnym namiotem będzie namiot ratunkowy – to tu znajdą się sale chirurgiczne oraz łóżka dla pacjentów wymagających natychmiastowej pomocy medycznej ratującej życie.

Dokładne miejsce, w którym stanie szpital nie jest jeszcze znane – toczą się na ten temat rozmowy. Wiadomo jednak, że będą to najprawdopodobniej okolice Lwowa, zaś lokalizacja będzie oddalona od granicy Polski około godzinę drogi – pozwoli to, w razie niebezpieczeństwa, na szybką ewakuację w bezpieczne miejsce pacjentów i personelu. Planuje się, że szpital rozpocznie swoją pracę w najbliższych tygodniach.

 


Przyjaciele z Ukrainy! Jeśli straciliście dostęp do badań wzroku lub konieczne jest szybkie dopasowanie nowych okularów czy soczewek kontaktowych zapraszamy Was serdecznie do salonów Ziko Optyk, gdzie nasi doświadczeni optometryści przeprowadzą bezpłatnie badanie wzroku (dzieci od 4 roku życia, młodzieży i dorosłych) oraz uzyskacie profesjonalną poradę w zakresie dopasowania mocy i rodzaju okularów oraz soczewek kontaktowych.

Na bezpłatną konsultację w jednym z naszych salonów umów się telefonicznie:

🔎 Ziko Optyk w Katowicach:
ul. 3 Maja 7 (tel. +48 510 474 728)

🔎 Ziko Optyk w Krakowie:
ul. Grażyny 4 (tel. +48 12 448 17 34 lub +48 506 297 643)
ul. Czerwone Maki 33 (tel. +48 12 448 17 53 lub +48 515 331 968)
ul. Beskidzka 30A (tel. +48 12 448 17 55 lub +48 515 331 989)

 


ZBIÓRKA PUBLICZNA W APTEKACH

„Pomoc dla Ukrainy” to zbiórka charytatywna organizowana przez Fundację Ziko dla Zdrowia na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy. W zbiórkę włączyły się chętne apteki na terenie całego kraju oraz apteka internetowa. W aptekach stacjonarnych znajdują się specjalnie oznakowane kosze, w których można pozostawiać potrzebne artykuły medyczne i higieniczne, przypadku zbiórki internetowej proponowana jest wirtualne skompletowanie zamówienia charytatywnego. Wszystkie pozyskane w ramach zbiórki artykuły są przekazywane do organizacji świadczących pomoc uchodźcom, m. in. do  Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Zbiórka została zarejestrowana przez MSWiA w portalu zbiórek publicznych pod nr 2022/1304/OR.

Dzięki zbiórce prowadzonej przez Fundację Ziko dla Zdrowia z pomocą wolontariuszy każdy z nas może zaangażować się w pomoc potrzebującym. Szczegóły dotyczące akcji znajdziecie na stronie Fundacji Ziko dla Zdrowia: KLINIJ TUTAJ

Z góry dziękujemy zarówno Wolontariuszom koordynującym tą inicjatywę jak i wszystkim Darczyńcom!