W punktach szczepień Ziko Apteka zaszczepisz się przeciwko grypie!

W dniu 13 stycznia dwie Ziko Apteki (os. Jagiellońskie 19 oraz ul. Aleksandry 11 w Krakowie) dołączyły do programu szczepień przeciwko grypie. Już niebawem kilkadziesiąt punktów szczepień Ziko Apteka, zlokalizowanych w całej Polsce, w których aktualnie prowadzone są szczepienia przeciwko Covid-19, będzie w pełni gotowych do szczepienia przeciwko grypie.

Na mocy rozporządzenia, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw w dniu 10 stycznia 2022 roku, weszły w życie nowe regulacje dotyczące przeprowadzenia szczepień przeciwko grypie w aptekach. Dzięki temu farmaceuci Ziko Apteka będą mogli szczepić nie tylko przeciwko COVID-19, ale również przeciwko grypie.

Warto wiedzieć, że Pacjent nie poniesie kosztów zakupu szczepionki, gdyż są one bezpłatne. Szczepienia na grypę w aptekach będą dostępne dla osób powyżej 18 roku życia, dlatego osoba zgłaszająca się na szczepienie powinna posiadać dokument tożsamości (dowód lub paszport), umożliwiający potwierdzenie daty urodzenia. Do szczepień wykorzystywane będą preparaty Vaxigrip Tetra lub Influvac Tetra. Osoby zaszczepione otrzymają wpis do e-karty szczepień (w elektronicznej dokumentacji medycznej pacjenta).

„Cieszymy się, że dzięki nowym uprawnieniom przyznanym farmaceutom będziemy mogli jeszcze lepiej wspierać Pacjentów w poprawie zdrowia i budowaniu odporności. Możliwość wykonywania przez farmaceutów szczepień ochronnych przeciwko grypie to kolejne działanie, które przyczynia się także do odciążenia służby zdrowia – lekarzy i pielęgniarek. W dzisiejszych czasach, kiedy wszyscy mierzymy się z pandemią, a szpitale i przychodnie są obłożone chorymi na COVID-19, brakuje miejsc, gdzie Pacjent może otrzymać poradę zdrowotną w drobnej dolegliwości, czy właśnie wykonać szczepienie. Dlatego podejmujemy szybkie działania w celu przyłączenia jak największej liczby Ziko Aptek do programu szczepień.” – mówi Beata Kmieć, Prezes Zarządu Ziko Apteka.

Szczepienia wykonywane są w aptece przez magistrów farmacji posiadających określone wymogami prawa kwalifikacji, w specjalnie przygotowanych do tego celu pomieszczeniach. Podczas realizacji szczepień spełnione są wszystkie wymogi reżimu sanitarnego.

Szczepienia przeciwko grypie odbywają się bez skierowania z pominięciem systemu e-rejestracji. Termin szczepienia wyznacza punkt szczepień podczas kontaktu z Pacjentem.