Dbanie o urodę to nie tylko zapobieganie zmarszczkom i utracie jędrności skóry. To też, a może przede wszystkim, swoista filozofia. Wybór kosmetyku ma znaczenie zarówno dla naszego zdrowiajak i dobrostanu naszej planety. Widać to wyraźnie w najnowszychtrendach pielęgnacyjnych. 

Moda na slow life wpływa na wszystkie dziedziny życia, także na branżę kosmetyczną. Wszyscy mamy większą świadomość, a co za tym idzie większe oczekiwania w stosunku do kosmetyków i pielęgnacji. Zabiegi przestały być procesami mechanicznymi, a stały się dobrze przemyślanymi i zaplanowanymi rytuałami. Wiemy, że składniki kremów mogą wspierać skórę, lecz czasem niestety jej szkodzić. W związku z tym konieczne jest indywidualne ich dobieranie. Co ważne, nie wiek jest w tym przypadku kryterium kluczowym. Troszczymy się o minimalizowanie strat – opakowania powinny być nie tylko atrakcyjne, ale także ekologiczne i bezpieczne. Zaczynamy też dbać o to, o czym wcześniej często zapominaliśmy, np. o skórę głowy. Dynamicznie rozwija się segment kosmetyków męskich. Nie zapominajmy też o modnych dodatkach, takich jak idealne okulary – to wisienka na torcie jesiennych trendów. 

a

 Co to jest Clean beauty? 

Kategoria kosmetyków ekologicznych – jeszcze do niedawna niszowa gałąź produkcji – zmienia się w wiodącą. Chociaż za ekokosmetykami nie stoją wielkie koncerny, większość produktów organicznych powstaje bowiem w małych manufakturach, to właśnie naturalne kremy i balsamy stały się najbardziej pożądane. Tym samym zmienia się cały rynek i wszyscy producenci dostosowują się do nowego trendu w pielęgnacji, wprowadzając do oferty kosmetyki naturalne.  

Clean beauty to szerokie pojęcie odnoszące się zarówno do składników, jak i sposobu ich pozyskiwania oraz procesu produkcji i rodzaju opakowań. Kupując produkt, sprawdzajmy, czy na opakowaniu znajduje się logo np. EcoCert, BDIH czy NaTrue. Ważne jest też ich pochodzenie. Gdy wybieramy lokalne produkty, nie tylko wspieramy rodzime marki oraz własną gospodarkę, ale także minimalizujemy ślad węglowy. Warto podkreślić, że polskie kosmetyki mają świetną renomę, ich receptury są innowacyjne, a stosunek jakości do ceny jest wyjątkowo korzystny. 

 

Powrót do źródeł – kosmetyki tradycyjne 

Jeszcze niedawno trend w pielęgnacji twarzy bazujący na tradycji był traktowany po macoszemu. Dziś naturalne kosmetyki odzyskały należne im miejsce i są cenione za skuteczność i bezpieczeństwo. W laboratoriach największych marek kosmetycznych trwają badania nad mechanizmami obronnymi i regeneracyjnymi roślin zarówno tych znanych, jak i niewykorzystywanych w kosmetyce. Polskie skarby narodowe tom.in. skrzyp polny, rumianek, nagietek, chaber i malwa. Szukajmy ich w składzie kosmetyków. Na liście INCI nie powinny jednak znaleźć się następujące skróty: SLS, SLES, SCS, DEA, PEG, PPG, EDTA. 

EKSPERT ZIKO DERMO POLECA
 

ROGE CAVAILLES
Aksamitny olejek do kąpieli i pod prysznic,
500 ml

MUSTELA Bebe
Delikatny żel do mycia dla dzieci i niemowląt, 750 ml

BOSPHAERA
Masło do ciała – biala herbata z lotosem,
200 g

 

Drugie życie  

Trend w pielęgnacji ukrywający się pod hasłem „zero waste” ma dwa wymiary. Pierwszy odnosi się do produkcji kosmetyków eko. Przykładem są peelingi kawowe i wody kwiatowe, które powstają jako produkt uboczny wytwarzania innych wyrobów. Coraz popularniejsze jest odzyskiwanie fusów po kawie z kawiarni i wykorzystywanie ich do komponowania wyrobów pielęgnacyjnych. Hydrolaty zaś to wody kwiatowe otrzymywane podczas procesów destylacji eterycznych olejków zapachowych. Drugi wymiar hasła „zero waste” odnosi się do opakowań. Choć tu straty trudno zminimalizować do zera, możemy sięgać po opakowania uzupełniające (re-fill), ekologiczne kartoniki produkowane z drzew z kontrolowanych upraw (certyfikat FSC) lub po plastikowe butelki z recyklingu. 

Szanuj wodę, czyliBlue beauty 

W kwestii opakowań trendy pielęgnacyjne „zero waste” i Blue beauty się zazębiają. Dzięki ekologicznym opakowaniom nie zwiększa się produkcja plastiku, który potem często trafia do oceanów. A hasło „niebieskie piękno” dotyczy wszystkiego, co z wodą związane. Wrażliwym na ten aspekt na sercu leżą (poza opakowaniami) procesy produkcji – tu wciąż zużywa się bardzo dużo wody – a także formuły. Popularne stają się kosmetyki zarówno ograniczające wodę jako składnik, jak i zastępujące ją hydrolatami czy sokami roślinnymi, np. z aloesu czy brzozy. Warto sięgać po tradycyjne mydła w kostce, suche szampony i kostki myjące do włosów. Do makijażu wybierzmy sypkie kosmetyki mineralne. 

 A


 Co się kryje pod pojęciem „mikrobiom skóry? Dlaczego jest tak ważny, że dbanie o niego staje się jednym z silniejszych trendów pielęgnacyjnych? Wyjaśniamy! Na powierzchni naszej skóry bytują pożyteczne mikroorganizmy wspierające prawidłowe funkcjonowanie komórek. Niewłaściwa pielęgnacja zaburza równowagę i w rezultacie prowadzi do pogorszenia stanu cery. Jak dbać o mikrobiom skóry? 

 Łagodne oczyszczanie emolientyi składniki łagodzące 

Po pierwsze, nie szkodzić. Jeśli zadbamy o równowagę swojej skóry, jej mechanizmy obronne nie zostaną naruszone. Bardzo niekorzystne dla mikrobiomu jest intensywne oczyszczanie skóry. Dlatego wskazane jest stosowanie delikatnych płynów micelarnych lub żeli zawierających takie składniki jak pantenolalantoina i aloes. Warto sięgać poemolienty, które nie naruszają płaszcza hydrolipidowego skóry, a także natłuszczają ją i regenerują. 

EKSPERT ZIKO DERMO POLECA
 

LA ROCHE-POSAY Lipikar AP+M
Balsam do twarzy i ciała, 400 ml

EMOLIUM Pure
Emulsja do ciała, 200 ml

PHARMACERIS REG Regenovum
Krem dermo- kuracja do dłoni, 75 ml

Dieta dla skóry, czylikremy z prebiotykami 

Niektórych szkód wyrządzonych skórze już się nie da naprawić. Na szczęście można odbudować jej mikrobiom. Pomogąkosmetyki z prebiotykami, czyli substancjami odżywczymi będącymi pożywieniem dla dobroczynnych bakterii. Prebiotyki wspierają i odbudowują naturalną mikroflorę, która chroni skórę przed podrażnieniami i alergią. 

a


We współczesnym świecie coraz częściej dążymy do personalizacji przedmiotów, którymi się otaczamy. Nie chcemy być przypisani do konkretnej grupy konsumenckiej. Dlatego kupowanie kremów z opisem 30+, 40+ czy 50+ należy do przeszłości. Mocnym trendem pielęgnacyjnym jest kierowanie się indywidualnymi potrzebami skóry, a nie sugestiami producentów. Personalizowanapielęgnacja twarzydaje najlepsze rezultaty. To nie wiek jest tu kluczowy! 

 Pielęgnacja twarzyna miarę 

Wybierając kosmetyki. kierujmy się typem skóry oraz jej aktualnymi potrzebami. W różnych porach roku oraz na różnych etapach naszego życia mogą one ulegać zmianom. Stres, niedosypianie, suche powietrze, niska temperatura – wszystkie te czynniki wpływają na poziom nawodnienia skóry i grubość naskórka. Regularnie sięgaj po peelingi i kremy z retinolem, kwasem hialuronowym i witaminą E! To sprawdzone składniki do wszystkich typów skóry. 

EKSPERT ZIKO DERMO POLECA
 

 

VICHY Collagen Specialist
Krem do twarzy, 50 ml

AVENE A-Oxitive
Krem peelingujący, 30 ml

LIERAC Cica-Filler
Przeciwzmarszczkowy krem regenerujący,
40 ml

 

 Tarcza dla skóry ochrona przed smogiem,promieniami UVi światłem niebieskim 

Starzenie skóry przyspieszają w dużej mierze czynniki środowiskowe. Cząsteczki smogu, a także promienie UV są wszechobecne – to nie tylko unosząca się w powietrzu szara mgła i oślepiające słońce! Przez cały rok, niezależnie od pogody, należy stosować preparaty z filtrami SPF i antyoksydantami, takimi jak kwas liponowy, witaminy A, C i E, koenzym Q10, beta-karoten, kwas ferulowy oraz soja i zielona herbata. Co ważne, te kosmetyki chronią także przed promieniami emitowanymi przez ekrany smartfonów czy komputerów. 

 Moda z Korei 

Wieloetapowe oczyszczanie twarzy: olejkiem do demakijażu, żelem do mycia, tonikiem i peelingiem enzymatycznym lub drobnoziarnistym oraz stosowanie masek na płachtach to już od kilku lat znany trend pielęgnacyjny. Szczególną popularnością cieszą się koreańskie maski na płachcie. Cenimy je także za wygodną formę. Nakładanie ich jest idealne. Nie ma potrzeby odmierzać produktu, dbać o równomierne rozprowadzenie go na twarzy, po czym zmywać! 

a


Odżywki i maski do włosów to za mało, by cieszyć się pięknymi włosami, gdyż ich kondycja zależy także od skóry głowy. I nie chodzi tylko o widoczne zmiany, takie jak łupież. Skalp jest narażony na działanie promieni UV, smogu i przesuszenie podczas stylizacji włosów. Dlatego o skórę głowy należy dbać! To trend pielęgnacyjny wart uwagi. 

 Czysta podstawa, czylipeelingi do skóry głowy 

Zasady pielęgnacji skóry głowy nie różnią się od tych, które stosujemy, dbając o ciało i twarz. Peeling to absolutna baza, jeśli chcemy, żeby skóra głowybyła dobrze oczyszczona, a włosy gęste i lśniące. Produkt aplikujemy na mokre włosy. Masujemy przez 2–3 minuty kolistymi ruchami, a następnie dokładnie spłukujemy produkt. Potem należy włosy umyć. Peeling odblokuje ujścia mieszków włosowych i odświeży skórę. 

 Jak stosowaćszampony oczyszczające 

To produkty, które pomogą pozbyć się resztek kosmetyków stylizacyjnych, nadmiaru sebum i zanieczyszczeń. Szampony oczyszczające zawierają silne detergenty, dlatego stosowanie ich na co dzień może być drażniące. Mycie włosów raz w tygodniu szamponem oczyszczającym jest zbawienne dla włosów iskóry głowy. 

EKSPERT ZIKO DERMO POLECA
 

WAX PILOMAX Trichi
Myjący peeling enzymatyczny do mycia włosów i skóry głowy, 200 ml

PHYTO PHYTODETOX
Oczyszczająca maska do włosów, 125 ml

SEBORADIN FitoCell
Serum z komórkami macierzystymi, 15 szt.

 

 Maski do skóry głowy 

Większość masek stosuje się na włosy. Producenci zalecają ich aplikację od wysokości ucha. Istnieją jednak produkty, które nakłada się na skalp. Należą do nich tzw. wcierki stymulujące porost włosów, ale także olejki (np. ajurwedyjskie) i specjalne maski trychologiczne (mogą mieć formę spreju). 

a


 

Aby mieć pewność, że kosmetyk po otwarciu nie straci swoich właściwości, należy zwrócić uwagę na jego odpowiednie opakowanie. Powinno być ono wykonane z materiałów bezpiecznych, niewchodzących w żadną reakcję z aktywnymi składnikami kosmetyku. Ponadto produkt musi być odporny na działanie czynników zewnętrznych. Odpowiednie opakowanie gwarantuje bezpieczną aplikację, musimy więc zadbać o właściwe przechowywanie produktu i bezpieczne używanie. Ten trend pielęgnacyjny ma walor edukacyjny. 

 Słoiczek czy tubka? 

Jakie opakowanie kosmetyku jest najbardziej bezpieczne? Kupując ampułki, mamy gwarancję, że produkt jest sterylny i nikt go wcześniej nie dotykał. Kosmetyki w ampułkach zużywamy od razu po otwarciu, więc nie ulegną niewłaściwym procesom. Słoiczki z grubego szkła skutecznie zabezpieczają kosmetyk w trakcie przechowywania, ale trzeba je szczelnie dokręcać, żeby chronić składniki przed tlenem. Ciemne szkło zabezpiecza takie składniki jak witamina C. Tubka minimalizuje kontakt z powietrzem, naszymi palcami i światłem. Popularne stają się opakowania z dozownikiem airless, które ograniczają stosowanie konserwantów. Zawartość pozostaje sterylna, ponieważ nie ma możliwości przeniesienia bakterii do opakowania. 

 Sposób przechowywania 

W magazynie czy drogerii kosmetyk może być narażony na utratę swoich właściwości. Dlatego zakupy rób tylko w sprawdzonych miejscach, gdzie produkty są prezentowane i przechowywane w odpowiednich warunkach (np. w drogeriach Ziko Dermo). W domu zabezpiecz kosmetyki przed światłem i wahaniami temperatury. Nie trzymaj ich na otwartych półkach w łazience, w której bierzesz gorące kąpiele. Pamiętaj, żeby po każdym użyciu szczelnie zamykać kremy i balsamy. 

a


Koniec żartów z zadbanych mężczyzn! Sięganie po kremy przez panów nie jest już oznaką braku męskości, tylko dowodem ich świadomości! Pielęgnacja to także dbanie o zdrowie! Męskie kosmetyki są dostosowane do potrzeb użytkowników. Męska skóra starzeje się wolniej, jest jednak bardziej narażona na podrażnienia i trądzik. W takim samym stopniu zagrażają jej promienie UV i smog, dlatego męskie kosmetyki powinny zawierać filtry i składniki ochronne. 

EKSPERT ZIKO DERMO POLECA
 

BALNEOKOSMETYKI Men’s Care
Energetyzujący balsam do twarzy dla mężczyzn, 150 ml

NUXE Men
Krem pod oczy, 15 ml

SEBORADIN Men
Lotion na wypadanie i przerzedzanie się włosów, 200 ml

 

 

 a


Dbamy o wzrok. Dziś z dumą nosimy okulary. Dzięki dobrze dobranym oprawkom mamy szansę wyglądać wyjątkowo. Oprawka ma wyrażać to, kim jesteśmy i jacy jesteśmy. Dlatego o pomoc w doborze idealnej oprawki warto zwrócić się do specjalistów – są dostępni w profesjonalnych salonach optycznych Ziko Optyk. Efektowne oprawki wkroczyły nie tylko na salony, ale także na czerwony dywan. A te fashionistki, które mają idealny wzrok, noszą okulary za szkłami „0”, bo bycie okularnicą jest modne! Największe hity sezonu to nowoczesneszylkretyw odcieniach fioletu i granatu,oprawki XXL,okulary ze złotych drucików oraz wyraziste transparentne oprawy. 

EKSPERT ZIKO DERMO POLECA
 

JAI KUDO – Kocie oko
Mogą być bardziej neutralne, dość wytworne lub nieco zabawne. W każdym wariancie są bardzo kobiece. Wysmuklają twarz i optycznie ją liftingują. W tym sezonie kocie oprawki powinny być grube i w mocnym kolorze.

MASSI EYEWEAR – Golden Eyes
Odpowiednie dla każdego typu urody – wystarczy dobrać wielkość. Modele inspirowane wyglądem awiatorów są teraz na czasie.

MASSI EYEWEAR – Geometria
Kanciaste okulary to jeden z odważniejszych tegorocznych trendów. Trapezy, sześciokąty, ostro ścięte prostokąty i kwadraty – liczy się oryginalność! Tego typu oprawki najefektowniej prezentują się w dużych rozmiarach. Subtelniejsze też są na topie!

 

YouTube Ziko Dermo
Instagram Ziko Dermo
ZIKO Blog