ATOPIA niejedno ma imię!

Najczęściej ujawnia się w pierwszym roku życia i utrzymuje przez następne lata. Charakter oraz lokalizacja zmian skórnych zmieniają się w zależności od wieku pacjenta. Z czasem mogą ustąpić lub przybrać inną postać. Na atopowe zapalenie skóry (AZS) choruje się całe życie.

 

OKRES DZIECIĘCY

Pierwsze oznaki atopii często ujawniają się już w pierwszym roku życia. Dziecko ma nienaturalnie czerwone policzki, szorstkie, lekko łuszczące się i sączące. Zmiany dodatkowo mogą pojawiać się na owłosionej skórze głowy oraz u nasady płatków usznych, a w cięższych przypadkach także na plecach, brzuchu, przedramionach, pośladkach. W tym okresie nie występuje nadmierna suchość.

 

Choroba najczęściej przybiera postać grudek i blaszek, w fazie ostrej tworzą się wyraźne ogniska rumieniowe, czasem dość rozległe. Pojawiają się pęcherzyki i nadżerki, podatne na nadkażenia bakteryjne. Wypryski lokalizują się przeważnie w zgięciach łokciowych i podkolanowych, na nadgarstkach, szyi, powiekach i za uszami. W wyniku drapania na ciele widoczne bywają przeczosy (długie zadrapania). W czasie remisji rumień słabnie, jednak suchość pozostaje. Dobra wiadomość: po tym okresie objawy AZS mogą ustępować.

 

 

NASTOLATEK

Pojawiająca się w tym okresie choroba zwykle będzie towarzyszyć choremu przez całe życie. Cechuje ją naprzemienne występowanie okresów zaostrzeń i remisji. Skóra jest szorstka, sucha, pogrubiała. Zmiany często występują symetrycznie: na kończynach, plecach, grzbietach rąk i stóp, karku, a także na twarzy, zwłaszcza wokół oczu i ust. Miejsca zmienione chorobowo mogą ulegać przebarwieniom. Dokuczliwy świąd w dzień bywa powodem rozdrażnienia, nocą – bezsenności. Widoczne zmiany bywają przyczyną kompleksów i stanów depresyjnych.

 

DOROSŁY

Najbardziej problematyczne dla tej grupy wiekowej są miejsca w zgięciach stawowych, na skórze twarzy (szczególnie powiek) i szyi. Charakterystyczne jest też zajęcie rąk oraz owłosionej skóry głowy. W skrajnych przypadkach stanem zapalnym może być objęta cała skóra.

 

 

ZIKO DERMO POLECA EMOLIENTY


&
DERMEDIC Baby
Emolient masło, 225 g
&
Masło łagodzi objawy suchej i atopowej skóry, w tym świąd. Polecane jest do codziennej pielęgnacji dzieci i niemowląt od 1. dnia życia.


&
ZIAJA Med
Emulsja natłuszczająca, 400 ml
&
Emulsja do ciała dla skóry atopowej, suchej dla dorosłych, dzieci i niemowląt powyżej 3, miesiąca życia. Nawilża, zmniejsza suchość i szorstkość skóry, redukuje skutki świądu.


&
LA ROCHE-POSAY Lipikar Xerand
Regenerujący krem do rąk, 50 ml
&
Krem do rąk stworzony do pielęgnacji suchej i bardzo suchej skóry rąk. Produkt wodoodporny, chroni naskórek przed codziennymi podrażnieniami.

 

 

Przeczytaj także:
&

&

Masz problem z cerą i zastanawiasz się jaki kosmetyk będzie dla Ciebie najlepszy?
Nie zwlekaj, nasz Ekspert Ziko Dermo bezpłatnie udzieli Ci odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania i pomoże zadbać o Twoją cerę i włosy.