Dekalog Atopika

Chcesz ograniczyć dolegliwości u siebie lub bliskich? Zostań rodzinnym specjalistą do spraw AZS. Naucz się, czego unikać, a co warto stosować, by poprawić komfort życia chorego.

 

1. Przejrzyj szafy

Wyeliminuj wełniane i szorstkie ubrania. Im mniej szwów mają, tym lepiej. Wybieraj odzież wykonaną z naturalnych tkanin, jak len czy bawełna. Unikaj zbyt ciasnych ciuchów, mocno dopasowanych i wysoko zabudowanych (golfów). Zanim włożysz na siebie nowe ubranie, zawsze najpierw je upierz, korzystając z proszków dla alergików lub niemowląt i dokładnie wypłucz.

2. Zrób rewolucję w sypialni

Koce, poduszki i kołdry wymień na pościel dla alergików. Jeśli lubisz narzuty i dywaniki pod łóżkiem, kup takie, które możesz często prać bez problemów.

3. Kurzołapy precz

Ogranicz do minimum wszystko, co gromadzi kurz: dywany, tapicerowane meble, firanki. Bibeloty zamknij za szklanymi drzwiami witryn.

4. Wilgoć i temperatura

Dbaj o odpowiednią wilgoć i temperaturę w mieszkaniu. Pomóc może nawilżacz powietrza, który sprawdzi się zarówno w gorące dni, jak i zimą. Nie bój się wietrzyć mieszkania. Otwieraj okna szeroko także zimą, nawet dwa razy dziennie przez ok. 20 min. W ten sposób pozbędziesz się części zalegającego kurzu i poprawisz wilgotność wysuszonego przez grzejniki powietrza.

5. Kudłaty pupil

Złuszczający się naskórek zwierząt, ślina czy inne wydzieliny mogą nasilać objawy atopowego zapalenia skóry u atopików. Poza tym sierść czy pióra to doskonała pożywka dla roztoczy. Dlatego nawet jeśli nie ma przeciwwskazań do trzymania w domu czworonoga, dbaj szczególnie o jego higienę: kąp go regularnie, wyczesuj i nie wpuszczaj do sypialni czy na kanapy.

6. Prace domowe

Powierzając obowiązki domowe osobie z AZS, uwzględnij jej ograniczenia. Nie wszystko da się robić w rękawiczkach, a dłuższe trzymanie na dłoniach gumowych lub lateksowych zabezpieczeń powoduje ich nadmierne pocenie się. Wykreśl z grafiku atopika szorowanie łazienek, mycie naczyń, odkurzanie czy trzepanie dywanów. Te ostatnie – ze względu na kurz.

 

 

7. Smaki życia

Dobrze, jeśli z domowego menu znikną produkty zawierające wzmacniacze smaku i konserwanty. Żeby dziecko nie czuło się pokrzywdzone, staraj się unikać potraw zawierających uczulające je alergeny.

8. Higiena w łazience

W łazienkach w widocznym, wygodnym miejscu umieść płyny do mycia dla skóry atopowej. Zadbaj też o częstą wymianę ręczników. Najlepiej jednak dla borykającego się z AZS domownika przeznaczyć ręczniki jednorazowe.

9. Infekcje – interwencja

Jeśli widzisz na skórze chorego zmiany świadczące o rozpoczynającej się infekcji grzybiczej czy bakteryjnej, nie czekaj – działaj natychmiast. Skonsultuj się jak najszybciej z lekarzem lub skorzystaj z przepisanych ci wcześniej przez niego leków.

10. Stres pod kontrolą

Stres jest nieodłącznym elementem życia. Nie da się go zupełnie wyeliminować. Staraj się jednak, by przynajmniej w domu panowały spokój i przewidywalność. Pamiętaj: sytuacje stresogenne nasilają objawy AZS.

Ucz się na błędach!

Nie ma jednego sposobu radzenia sobie ze schorzeniem. Postępowanie zależy od towarzyszących chorobie alergii i indywidualnych cech organizmu. Zapamiętuj reakcje atopika na stosowane kosmetyki, pokarmy, sytuacje i staraj się unikać tych, które powodują zaostrzenie AZS. Pomoże ci w tym dzienniczek: zeszyt, w którym zapiszesz wszystkie ważne informacje na temat chorego. Takie rozwiązanie ułatwi opiekę dalszym bliskim nad małym pacjentem.

 

Przeczytaj także:&

&

Masz problem z cerą i zastanawiasz się jaki kosmetyk będzie dla Ciebie najlepszy?
Nie zwlekaj, nasz Ekspert Ziko Dermo bezpłatnie udzieli Ci odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania i pomoże zadbać o Twoją cerę i włosy.