Suchość oczu, dlaczego się pojawia i jak sobie z nią radzić?

Początkowo to drobny dyskomfort – uczucie piasku po powiekami, wrażenie, że coś wpadło ci do oka. Z czasem staje się bardzo uciążliwe, może prowadzić do bólu i pogorszenia widzenia. Poznaj przyczyny suchości oczu i sposoby na rozwiązanie problemu.

SKĄD BIERZE SIĘ SUCHOŚĆ OCZU?

To nie tylko nieprzyjemne uczucie, ale schorzenie, które można zaliczyć do chorób cywilizacyjnych. Przemęczenie wzroku jest tu zwykle pierwszą i główną przyczyną. Zespół suchego oka jest często związany z naszym trybem życia. Jeśli spędzasz wiele godzin w klimatyzowanym pomieszczeniu i w soczewkach kontaktowych, ryzyko suchości oka znacznie wzrasta. Skupianie wzroku na monitorach sprawia, że rzadziej mrugamy, a tym samym oko nie jest dobrze oczyszczane i nawilżane. W warunkach naturalnych powieka „przeciera” gałkę oczną średnio 15-20 razy na minutę, a kiedy patrzymy na ekran jedynie ok. 8 razy. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że praca przed komputerem trwa zwykle 8 godzin z niewielkimi przerwami, łatwo domyślić się konsekwencji…

 

SUCHOŚĆ OCZU JAKO SYMPTOM POWAŻNEJ CHOROBY

Czasem dolegliwości ze stronu oczu są powiązane z innymi schorzeniami. Zespół suchego oka może mieć związek z chorobami tarczycy. Kiedy organizm odkłada w podskórnej tkance tłuszczowej za dużo związków białek, cukrów i kwasów, powieki stają się opuchnięte i nie domykają się całkowicie. To może prowadzić do wysychania powierzchni oka. Podobne powiązanie istnieje między cukrzycą a zespołem suchego oka. Może on być także symptomem chorób autoimmunologicznych lub reumatoidalnego zapalenia stawów.

 

JAKIE ZAGROŻENIA ŁĄCZĄ SIĘ Z SUCHOŚCIĄ OCZU?

Film łzowy zabezpiecza oczy nie tylko przed wysychaniem, ale także chroni przed drobnoustrojami. Suchość oczu zwiększa więc ryzyko infekcji, w tym zapalenia spojówek – zwłaszcza, że uczucie swędzenia prowokuje nas do pocierania oczu, a ponieważ robimy to odruchowo, zwykle nie myjemy wcześniej dłoni… Innym zagrożeniem są bliznowacenie i mętnienie rogówki, które mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku. Zespół suchego oka daje też mniej niebezpieczne, ale uciążliwe objawy, takie jak pieczenie pod powiekami i nadmierne łzawienie oczu.

Uwaga: W przypadku zauważenia u siebie suchości oczu, skonsultuj się z okulistą. Ważne jest, żeby ustalić przyczynę dolegliwości.

 

JAK ZADBAĆ O OCZY?

Żeby uniknąć zespołu suchego oka, u którego podstaw leżą przyczyny środowiskowe, zadbaj o swoje otoczenie. W sezonie grzewczym korzystaj z nawilżacza powietrza, staraj się też często wietrzyć pomieszczenie, w którym pracujesz. Jeśli objawy się nasilają, a nosisz soczewki, zrezygnuj z nich na jakiś czas i noś okulary. Przynajmniej raz na pół godziny odrywaj wzrok od monitora i skupiaj się na częstym mruganiu. Unikaj dymu papierosowego, jeśli trudno rozstać ci się z nałogiem, przenieś się z „dymkiem” na zewnątrz. Najlepszym i najszybszym sposobem na nawilżenie oczu jest stosowanie tzw. sztucznych łez.

 

JAKIE KROPLE WYBRAĆ?

Nie wszystkie krople do oczu są równie skuteczne. Teoretycznie możesz sięgnąć po zwykłą sól fizjologiczną, która przemyje i oczyści gałkę oczną. Nie zapewni jednak długotrwałej ochrony, bo nie utrzyma się dłużej. Tu sprawdzą się krople z kwasem hialuronowym, który nie tylko „przylega” do oka, ale też pomaga mu się zregenerować. Unikaj kropli z konserwantami, które mogą podrażniać i wywoływać zaczerwienienie. Oznacz, kiedy otworzyłaś preparat i zużyj go w terminie zalecanym przez producenta. Najlepiej sięgać po sztuczne łzy 4 razy dziennie. Możesz z nich korzystać także nosząc szkła kontaktowe, upewnij się jednak, że wybrałaś preparat, który nie uszkodzi soczewek.

 

DIETA DLA OCZU

Prawidłowe odżywianie pomoże poprawić kondycję oczu. Oczywiście bazą jest nawadnianie organizmu, a więc picie wody i soków to baza. Ważne, aby wybierać czerwone warzywa (marchew, dynia, papryka) bogate w beta-karoten, formę witaminy A chroniącą przed tzw. kurzą ślepotą. W diecie nie powinno zabraknąć luteiny, która naturalnie występuje w siatkówce oka: sięgaj po jarmuż, szpinak, sałatę, cukinię, brokuły i żółtko jaja. Pamiętaj także o antocyjanach, czyli silnych antyutleniaczach chroniących wzrok. Do listy zakupów dopisz aronię, czarną porzeczkę, jagody, borówki, żurawinę i bakłażany. Sięgaj również po suplementy z witaminami i minerałami – szczególnie ważne są dla oczu: cynk, miedź, mangan i selen.

 

PROSTE ĆWICZENIA DLA OCZU

Kiedy wpatrujesz się w jeden punkt, w dodatku blisko siebie, oczy szybko się męczą. Raz na 15 minut oderwij więc wzrok od monitora i przez co najmniej 30 sekund patrz za okno lub na punkt oddalony co najmniej 6 metrów od ciebie. Warto też wykonać proste ćwiczenie polegające na naprzemiennym wpatrywaniu się w punt położony blisko i daleko na jednej linii – bliskim może być wysunięty palec lub trzymany w ręku długopis. Raz na godzinę warto też wykonać gałkami ocznymi kilka ósemek lub kółek – rób je powoli, żeby nie zakręciło ci się w głowie.