Jak widzi osoba z astygmatyzmem?

ASTYGMATYZM to bardzo często występująca wada wzroku, której przyczyną zazwyczaj jest niewłaściwy kształt rogówki. Rogówka  nieobarczona astygmatyzmem, ma kształt kulisty, przypominający piłkę tenisową, co umożliwia miarowe załamywanie się światła, dając dokładny obraz obserwowanego obiektu. W przypadku występowania astygmatyzmu, rogówka jest w pewnym kierunku spłaszczona, zbliżona do piłki futbolowej. Padające na nią światło jest rozproszone, co powoduje rozmywanie się obrazu.

 

JAK WIDZI ASTYGAMTYK?

Obraz widziany przez astygmatyka jest zniekształcony, kontury są nieostre, linie proste wydają się krzywe. Im wyższe są wartości astygmatyzmu, tym większe są dolegliwości związane ze zmianą kształtu obrazu. 

Astygmatyzm charakteryzuje się zamglonym widzeniem zarówno z daleka, jak i z bliska. Często towarzyszą mu bóle głowy w okolicy czoła, uczucie napięcia gałek ocznych oraz mrużenie oczu. Typowym objawem astygmatyzmu jest zaburzone poczucie przestrzeni.  

 

KOREKCJA ASTYGMATYZMU

Do skorygowania astygmatyzmu potrzebne są cylindryczne soczewki okularowe lub toryczne soczewki kontaktowe. Cylinder to parametr określający wartość soczewki potrzebnej do skorygowania astygmatyzmu. Jego uzupełnieniem jest oś cylindra, określająca pod jak należy umieścić cylinder, aby wykonał swoje zadanie i polepszył naszą ostrość wzroku. 

Zauważyłeś u siebie objawy astygmatyzmu? Koniecznie udaj się na wizytę do specjalisty, który przy pomocy diagnostycznych badań potwierdzi lub wykluczy astygmatyzm. Osoby z astygmatyzmem,  powinny zgłaszać się na okresowe kontrole, co najmniej raz w roku, nawet wówczas, gdy nie mają żadnych niepokojących dolegliwości.