Problematyczne parowanie okularów – jak sobie z nim radzić?

Parujące okulary to spory problem, utrudniający swobodne wykonywanie podstawowych czynności. Poznaj kilka trików, które pomogą Ci zapomnieć o zamglonych szkłach.

Częste zdejmowanie i przecieranie okularów nie jest korzystne ani dla wzroku, ani dla soczewek. Po pierwsze oczy muszą wciąż adaptować się do innego widzenia – raz skupiają się na bliży, raz na dali, próbują regulować swoje napięcie, a to może stać się przyczyną bólu głowy. Po drugie szybkie i często nerwowe czyszczenie szkieł może prowadzić do ich uszkodzeń bądź zarysowań. Co zrobić, żeby okulary nie parowały? Jest na to kila sposobów.

DLACZEGO OKULARY PARUJĄ?

To proces podobny do parowania lustra w łazience, w której bierzesz gorący prysznic. Przyczyną jest różnica temperatur. Wszystko przez cząsteczki wody, które osadzają się na szkłach. Kiedy wchodzisz do cieplejszego pomieszczenia, zwiększają one swoją temperaturę, pobierając ciepło z powietrza. Dzieje się to błyskawicznie, a efektem jest para na soczewkach. Z kolei kiedy nosisz maseczkę, wydychane przez ciebie powietrze nie jest uwalniane do przodu, ale „wymyka się” ku górze szczeliną między krawędzią maseczki a twarzą i wędruje właśnie w kierunku okularów. Oznacza to, że maseczka spełnia swoje zadanie – nie wydychasz ewentualnych drobnoustrojów w kierunku rozmówców, ale też skutkuje uciążliwym zamgleniem szkieł.

PARUJĄCE OKULARY? SPRAWDŹ, CZY SĄ DOBRZE DOBRANE!

Okazuje się, że w wielu wypadkach za parowanie okularów odpowiada ich niewłaściwe dopasowanie do twarzy. Muszą ona być ułożone na nosie tak, żeby powietrze mogło przepływać swobodnie. Zwykle zbyt przylegające oprawki nasilają problem z parowaniem. Warto więc udać się do optyka i wyregulować okulary. Może się okazać, że to w znaczący sposób zmniejszy parowanie. Warto też pomyśleć o odpowiednich szkłach – zwłaszcza kiedy zawodowo zajmujesz się gotowaniem lub namiętnie uprawiasz sport. Soczewki ze specjalną powłoką hydrofobową i oleofobową ograniczają osadzanie się na szkłach zabrudzeń i mikrocząsteczek wody, są też łatwiejsze w oczyszczaniu. Oczywiście nie dają 100 proc. ochrony przed parowaniem, ale zmniejszają jego uciążliwość.

JAK ZABEZPIECZYĆ OKULARY PRZED PAROWANIEM?

Jeśli problemem jest maseczka, warto pomyśleć o lepszym dopasowaniu jej do twarzy – im dokładniej przylega, tym mniej zaparują soczewki. Dobierz odpowiedni rozmiar, a także długość gumek. Dociśnij drucik do nosa, żeby maseczka szczelnie dotykała do twarzy. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie profesjonalnego płynu do okularów, który ma spełniać takie same funkcje, jak powłoki soczewek. Możesz też nanieść na szkła cieniutką warstwę gliceryny i bardzo dokładnie rozłożyć na ich powierzchni. Bardzo ważne jest, żeby robić to miękką ściereczką.

SPOSÓB LEKARZY NA PARUJĄCE SOCZEWKI

Z parującymi okularami zmagają się także lekarze. W ich wypadku problem jest dość poważny – zaparowane szkła u chirurga w czasie zabiegu mogą zagrażać pacjentowi. Jak radzą sobie medycy? Jak to lekarze – zaczynają od starannego umycia rąk. Następnie moczą okulary w ciepłej wodzie i myją je mydłem do rąk – przy tej czynności trzeba być delikatnym, żeby nie uszkodzić okularów. Czyszczenie powinno trwać co najmniej 20 sekund. Następny etap to staranne płukanie soczewek, suszenie ich i polerowanie miękką szmatką.

Który sposób wypróbujesz?