Soczewki kontaktowe od A do Z

Ich pojawienie się na rynku zrewolucjonizowało podejście do korekty wad wzroku. Znienawidzone przez wielu okulary zyskały poważnego konkurenta – niemal niewidoczne, wygodne i proste w obsłudze soczewki kontaktowe stały się wyznacznikiem komfortu i stylu. Czy jednak sprawdzają się przy każdej wadzie wzroku? Co powinniśmy o nich wiedzieć, zanim zdecydujemy się na ich zakup?

SOCZEWKI KONTAKTOWE – RODZAJE I FUNKCJE

Zacznijmy od funkcji, bo to ona – w przypadku wady wzroku – jest najważniejsza. Wbrew różnym głosom, soczewki kontaktowe nie są tylko fanaberią osób wstydzących się noszenia okularów. Jej podstawową rolą, tak jak w przypadku swojego poprzednika, jest korekta wady wzroku.

Dzięki wyostrzeniu pola widzenia oko ma szansę regenerować się i nie męczyć, a materiał, z którego stworzone są soczewki, przepuszcza dokładnie taką ilość tlenu, jaka potrzebna jest oku, by mogło oddychać i być nawilżone. Rodzajów soczewek jest wiele, a najważniejsze kryteria ich doboru dotyczą przeznaczenia (korygowanie wzroku, opatrunek, kosmetyka, czyli zmiana koloru oczu), wady wzroku, materiału, z którego są wykonane, stopnia nawilżania czy przepuszczalności tlenu.

Najpopularniejszych jednak podziałem jest tryb noszenia – soczewki możemy zmieniać codziennie, co 2 tygodnie, co miesiąc bądź nawet co kwartał. Przez ten czas utrzymują one wszystkie swoje funkcje pod jednym warunkiem – muszą być prawidłowo przechowywane i dezynfekowane (do tego służy specjalny płyn).

DLA KOGO SOCZEWKI KONTAKTOWE?

Jeszcze kilka lat temu soczewki kontaktowe służyły właściwie tylko krótkowidzom, w toku rozwoju zostały udoskonalone do tego stopnia, by mogły po nie sięgać także osoby cierpiące na astygmatyzm, dalekowzroczność i starczowzroczność. Podstawowe pytanie jest jednak inne: dla kogo przeznaczone są soczewki, skoro te same wady korygują tradycyjne okulary? Najważniejszą zaletą soczewek jest wygoda ich noszenia – nie leżą na nosie i nie przeszkadzają w czynnościach wymagających aktywności fizycznej. Dlatego zalecane są osobom uprawiającym regularnie sport, ale także tym, które w okularach czują się mniej pewnie lub które po prostu ich nie lubią. Wiek nie ma gra roli – soczewki mogą nosić zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli oraz osoby w podeszłym wieku. Kluczem jest właściwe dobranie soczewek i odpowiednia higiena ich noszenia.

FAQ – SOCZEWKI KONTAKTOWE

Jak zacząć korzystać z soczewek?

Od wizyty u lekarza, który nie tylko ustali wadę wzroku, ale i określi dokładne parametry soczewek. Ponieważ znajdą się bliżej oka niż szkła okularów, wskaźniki będą nieco inne niż w ich przypadku; ważne będą także inne ustalenia. Dobrym wyborem jest także wizyta u optyka, który w cenie zakupu soczewek oferuje bezpłatną konsultację okulistyczną – lekarz na miejscu zbada wzrok, wybierze dla nas soczewki i nauczy je zakładać.

Gdzie kupić soczewki?

Na początku – w sklepie optycznym, później warto zapoznać się z ofertą sklepów internetowych, oferujących atrakcyjne ceny i promocje.

Czy oprócz soczewek potrzebuję czegoś jeszcze?

Tak. Konieczny będzie płyn przeznaczony do czyszczenia soczewek (dostępny w różnych pojemnościach) oraz pudełko na ich przechowywanie (dołączany często do płynów). Jeśli pracujesz dużo przy komputerze lub w klimatyzowanym pomieszczeniu, przydatne będą także nawilżające krople do oczu.

Ile kosztują soczewki kontaktowe?

Wszystko zależy od ich rodzaju, materiału, z którego są wykonane, a także trybu noszenia. Przykładowo, para miesięcznych soczewek (dostępne pojedynczo bądź po 3 lub 6 szt.) to koszt 30-60 zł za opakowanie.

Co zrobić z okularami?

Oczywiście, zachować i korzystać, gdy masz na to ochotę. Wiele użytkowników soczewek ściąga je po powrocie do domu i tam nosi okulary. Może się też zdarzyć, że nie wyśpisz się dostatecznie lub twoje oczy będą zbyt zmęczone, by czuły się komfortowo w soczewkach – wtedy stare okulary będą jak znalazł. Co ważne, nie musisz się obawiać, że soczewki kontaktowe w mniejszym stopniu korygują twoją wadę wzroku niż okulary. Eksperci są coraz bliżsi stwierdzeniu, że jest wręcz przeciwnie, bo zapewnia szersze pole widzenia i „pracuje” nad wadą już na poziomie oka.

Decyzja o noszeniu soczewek powinna być zawsze poprzedzona konsultacją z okulistą.